ABS a K2 KID 2021 – Naše zhrnutie pretekov

Anatomic Boulder Star 2021

Tretí ročník boulderingových pretekov ABS je za úspešne nami. Zmena formátu pretekov na súťaž bez výkonnostného obmedzenia sa ukázala ako dobrý ťah. Do počtu pretekárov sme nič nestratili, ale kvalita lezeckých výkonov išla určite hore. Pretekov sa zúčastnila skoro celá slovenská špička, z Čiech prišli napriek cestovateľsko-coronovým komplikáciám sestry Jánošové.

Fotografie z kvalifikácie

Kvalifikačným sitom v mužskej kategórii prešli skoro všetci favoriti. Škodou bolo vypadnutie niektorých „ortodoxných“ bouldristov, ktorí sa napriek inak peknému lezeniu nechali zaskočiť nezvyklým 20 krokovým kúskom a netopovali ho. Ženy na slovenských pretekoch už pomerne tradične postupujú všetky, takže tam sa kvalifikácia koná len ako spestrenie čakania na finále.

Fotografie z finále

 

Večerné finále prebehlo vo „sveťákovom“ formáte. Medzi mužmi najlešie zabojoval a 3 topy pozbieral perfektným výkonom Jakub Švub. O jeden top menej mali Kubo Fábric a domáci Tomáš Plevko (tretie miesto). U žien so 4-mi topmi s prehľadom zvíťazila Markéta Jánošová pred Maťou Buršíkovou a Marianou Jánošovou.

Celkovo podľa mňa parádne preteky, dobre postavené bouldre (Zavaky, Marek), dobré lezecké výkony, napínavé až do konca. Ako novinku sme prvý krát skúsili komentovaný livestream a napriek viacerým počiatočným problémom to bolo pomerne pozerateľné. Ďakujeme Katke, ktorá to celé technicky zvládla a Kmeťovi, ktorý sa komentovania zhostil naozaj profesionálne. Chceme to robiť aj do budúcna, je to jedna z variant propagácie lezenia, možno rozumnejšia ako drahé a na prácu náročné preteky na námestiach.

K2 KID OPEN Boulder

Aby nám nebolo málo, tak sme druhý deň pokračovali detskými pretekmi K2 Kid. 60 detí z celého Slovenska bojovalo v troch kategóriách, každá mala 6 (7) bouldrov, stavitelia Šaky a Marek.

Ak sme si pri stavaní „dospeláckych“ pretekoch boli skoro istí, že bouldre budú obtiažnosťou trafené dobre, u detí je to vždy lotéria. Nevyhrali sme v nej síce prvú cenu, ale nakoniec sme sa trafili na moje počudovanie celkom dobre. Decká sa rozradili, bojovalo a topovalo sa v každej kategórii naozaj do posledných sekúnd.

Inak detské preteky sú jedno slzavé údolie, plače sa pred pretekmi, počas pretekov, aj po nich. Za mňa najkrajší dôvod na plač bolo zistenie, že štartové číslo 2 neznamená automaticky druhé miesto v pretekoch. K zopár slzám sme prispeli chybným spočítaním výsledkov aj my, za čo sa ešte raz ospravedlňujeme. Dlho sme detské preteky nerobili, nejak sme pozabudli na nutnosť vyvesiť a skontrolovať výsledky pred vyhlásením. Budúci rok si dáme pozor.

Napriek spomenutým chybám je teda z našej strany spokojnosť. Organizácia pretekov je kopa práce a peňazí, ale po dlhšom čase mi to nejak dávalo zmysel. Jednak výbornými výkonmi lezcov, dobrou účasťou (hlavne v detských kategóriach), celkovou atmosférou. ale aj možnosťou otestovania nových modelov chytov a štruktúr v „pretekárskom“ štýle bouldrov.

Na záver sa chcem poďakovať všetkým pretekárom za pekné výkony, všetkým organizátorom, ktorí pomohli a dúfam, že o rok sa stretneme v rovnakom formáte znovu. Budeme sa snažiť, aby to všetko bolo ešte lepšie.

Marek

Reakcie pretekárov na ABS 2021


„Preteky boli úžasné, pohybové a silové bouldre od Mareka Repčika v kombinácii s technickými bouldrami od Zavakiho boli perfektnou kombináciou na simuláciu pretekov svetového formátu.“

Tomáš Plevko


„Preteky štylom OS mi ako stavačovi idú, celkom rýchlo vďaka tomu viem nájsť správnu betu čo asi chýba ostatným pretekárom. Čo zase chýba mne je sila a to sa ukázalo i na poslednom bouldri ktorý bol asi jediný silovo naročný. Ostatné finálove bouldre boli technické a nevyžadovali až tak veľa síl ako skôr dobrú prácu nôh a koordinaciu. Myslím si, že sme na dobrej ceste k naučeniu sa umeniu liepania a takéto preteky nám v tom len pomôžu.“

Kubo Švub


„Bol to najlepší pretek aký kedy doposiaľ bol zorganizovaný na Slovensku v disciplíne bouldering :)“

Pišta Bednár